FOTOMA s.c.
M. Sczaniecka – M. Starzak
Półwiejska 35
61-886 Poznań/Poland
tel. +48 618 526 559
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


Zapraszamy:

SKLEP - LABORATORIUM
Poznań - Półwiejska 35 /Deptak/

tel. +48 618 526 559
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

poniedziałek – piątek 9:30 – 19:00
sobota - 9:30 - 15:00

niedziela - odpoczywamy

 

ATELIER 
Poznań - Rybaki 20A

tel. +48 618 515 836
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


poniedziałek – piątek / wkrótce
sobota / wkrótce
niedziela nieczynne

 

 

 

 

Historia

Historia naszej Firmy nie jest wprawdzie tak długa, jak historia fotografii, ale swoje lata ma, nawet nam trudno uwierzyć, że trwa już ponad 65 lat.

FOTOMA została założona w 1945r przez Tadeusza Sczanieckiego i nieprzerwanie działa jako firma rodzinna, świadcząca usługi i prowadząca sprzedaż w branży fotograficznej.

Początkowo w ofercie sprzedażowej oprócz sprzętu fotograficznego były również maszyny biurowe, a towar w większości był skupowany jako używany i znajdował nabywców niezależnie od zewnętrznych skaz i zadrapań. Ważne było, że za jego sprawność ręczył właściciel FOTOMY.

W usługach dominowały amatorskie prace czarno- białe, a w latach pięćdziesiątych rozpoczęliśmy wywoływanie filmów z kamer 16 i 8 mm. Przez pewien okres usługę tą wykonywaliśmy nawet na potrzeby Regionalnego Ośrodka Telewizji Polskiej.

FOTOMA była też miejscem spotkań, w którym zapaleńcy prowadzili ożywione dyskusje na temat sprzętu fotograficznego lub różnych fotograficznych sztuczek i informowali się wzajemnie o nowościach (co czynią do tej pory ), ale z pewnością nie przewidywali nadejścia minilabów i doby fotografii cyfrowej.

Wraz z rozwojem fotografii w FOTOMIE zmieniał się tylko asortyment towarów, usług i stosowana technologia, natomiast stale niezmienna pozostaje nasza pasja do doskonalenia się i otwartość na potrzeby klientów.

Jeszcze w latach 70-tych XX wieku na półkach FOTOMY gościły takie artykuły, jak mieszkowe aparaty na błony płaskie, wkłady do błon ciętych albo specyfik do retuszu o pięknej nazwie „matoleina”; w naszej ciemni filmy z aparatów i kamer 8mm wywoływane były w koreksach, a zdjęcia robione pod powiększalnikiem. Oczywiście, były to filmy i zdjęcia czarno – białe, z białym marginesem i fantazyjnie wyciętym brzegiem dookoła.

Na kolor przyszła kolej w następnej dekadzie – królowały wtedy slajdy ORWO, a rzesze amatorów fotografii używały aparatów marki ZENIT, ZORKA, SMIENA , zaś bardziej wtajemniczeni (i lepiej uposażeni) szpanowali PRAKTICAMI….
Można by wiele pisać i wspominać – chcemy tylko pokazać, że nasza firma zmieniała się wraz z rozwojem fotografii, ale zawsze dążyliśmy do tego, aby być frontem do klientów i jak najlepiej zaspokajać ich potrzeby.

Ważnym momentem był dla nas zakup minilabu FUJIFILM w 1990 roku – nareszcie „wyszliśmy” z ciemni i jednocześnie mogliśmy naszym Klientom oferować odbitki wykonane w znakomitej technologii i krótkim czasie oraz towary takich firm jak FUJI, CANON, OLYMPUS, NIKON, KONICA itd. Oczywisty wpływ na to miały trwające równolegle przemiany ustrojowe w Polsce.

W następnych latach sukcesywnie dokonywaliśmy wymiany minilabów na bardziej nowoczesne, by począwszy od 2005 roku wykonywać odbitki z aparatów cyfrowych i przyjmować zlecenia przez Internet. Od tego momentu intensywnie poszerzamy naszą wiedzę na temat cyfrowej obróbki zdjęć z użyciem programów graficznych i obecnie jesteśmy w stanie na życzenie klienta dowolnie modyfikować pliki zdjęciowe.

Od kilku lat wykonujemy pigmentowe wydruki wielkoformatowe na dwunastokolorowym ploterze firmy CANON.